Jak pokonać strach przy skoku ze spadochronem?

Skakanie ze spadochronem to niezwykła przygoda. Jednak jednocześnie jest też często źródłem obaw – to całkowicie naturalne uczucia, które towarzyszą człowiekowi przy każdym ryzyku. Jednak teraz skakanie ze spadochronem jest bezpieczne – wypadki zdarzają się niezwykle rzadko, ponieważ sprzęt jest szczegółowo dopracowany i wyposażony w automatyczne systemy otwierania czaszy. W przypadku skoków tandemowych ryzyko jest naprawdę minimalne. Strach jednak pozostaje – jak sobie z nim poradzić?

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że nic nie powinno się robić na siłę. Panika i nieprzyjemny ścisk w żołądku, które towarzyszą myśleniu o skokach, zamiast podekscytowania i lekkiego strachu, są znakiem, że lepiej ze skakania zrezygnować – to nie rozrywka dla każdego. Próba przełamania się nie zawsze kończy się sukcesem, dlatego zanim wykupi się skoki spadochronowe, warto zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście zdecydowanie się na krok w chmurach nie będzie problemem.

Gdy decyzja została już podjęta, stres przed pierwszym skokiem i tak jest obecny – dzień przed, w drodze czy też bezpośrednio przed skokiem. Czy można sobie z nim poradzić? Dzień przed, zamiast myśleć cały czas o skoku, warto się zrelaksować – pójść na basen, spotkać się ze znajomymi, zobaczyć ciekawy firm czy zjeść coś dobrego. Można też wypić uspokajające zioła, także przed wyjściem z domu. Absolutnie nie wolno pić alkoholu i stosować narkotyków.

Najważniejsze to zachowanie spokoju i chociaż może wydawać się to rada zbyt prosta, to jednak jest najskuteczniejsza. Najlepiej nastawić się pozytywnie do wydarzenia i nie myśleć o ryzyku, które, jak zostało już wspomniane na początku, naprawdę jest minimalne. Przed skokiem uczestnik bierze udział w krótkim przeszkoleniu bezpieczeństwa, podczas którego dowiaduje się więcej na temat samego skoku, otrzymuje wskazówki co do zachowania w powietrzu, przebiegu całego zdarzenia. Warto wsłuchać się w porady specjalistów i wtedy podjąć wyzwanie!

Skoki tandemowe to najprostszy sposób na zmierzenie się ze strachem – jako że skacze się wspólnie z instruktorem, uczestnik nie musi już martwić się o nic i może rozkoszować się widokami i emocjami. Gdy jednak stres jest zbyt duży, lepiej zrezygnować lub przełożyć skok na inny termin – skakanie ma być pozytywnym przeżyciem, a nie traumatycznym wspomnieniem!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *